Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.06.2019 13:48 (Üye) Soru : Merhaba, Sosyal medya Facebook, Google vb. reklam faturalarında önceki uygulama örneğin 1.000 TL fatura bedeline ilişkin %18 KDV 180 TL 191 hesapta indiriyor, yine 360 hesapta 2.nolu kdv ile birlikte beyanname ile GİB tahakkuk ettiriyorduk. Ancak Nisan ayı itibari ile faturalar 1.180 TL olarak tarafımıza tanzim edilmekte. Bu tutatarın brütü üzerinden %15 stopaj zorunluluğu getirildi. Sormak istediğim konu şu Facebook ve Google tarafımıza kdv dahil fatura düzenliyor ise 2.nolu beyanname verme zorunluluğumuz ortadan kalkıyor mu? ikinci sorum 1.180 TL brütü üzerinden yine 191ve 360 hesaplar çalışıp uygulama bu şekilde devam edecek mi? lütfen detaylı açıklama yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : Alınan faturada KDV dahil veya ayrıca KDV belirtilmiş ise (2) nolu KDV beyanı yapılmaz.Fatura ile ödenen KDV indirim konusu (191 hesap) yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.