Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.06.2019 10:57 (Üye) Soru : merhabalar, 412002 ikamet amaçlı binaların inşaatı Nace kodunda Gerçek kişi şahıs firması olarak ticari faaliyet göstermekte olan müşterimiz İnşaatını tamamlamış olduğu daireleri defter kayıtlarımızda mamuller hesabında yer almaktadır. 1-Bu dairelerin dışarıya satışı yapılmayarak konut olarak kiraya verilecek olup, bu nedenle 682002 Kendine ait veya kiralanan gayrimenkullerin kiraya verilmesi veya leasingi (kendine ait binalar, devre mülkler, araziler, müstakil evler, vb.) Nace kodunu ticari faaliyetine ilave edebilir miyiz yoksa inşaatı tamamlanmış olup dışarıya satışı yapılmayacak olan bu konutları şahsına emsal bedeli üzerinden faturalandırılarak defter kayıtlarımızdan çıkışını yapıp daha sonra yıllık Gayri Menkul Sermaye İradı geliri olarak mı beyan etmeliyiz? 2-Konut kiralama işini ticari faaliyetime ilave edecek olursak, inşaatı tamamlanarak mamul hesabında yer alan konutların tekdüzen hesap planında hangi kodda takip edilmelidir? iyi çalışmalar.

Cevap : Biten inşaat da üretilen G: menkul Mükellefin kendisine satışı yapılır.GV mükellefi olan mükellef sahibi olduğu G.menkullerden elde ettiği kira gelirleri için GMSİ mükellefiyeti tesis ettirir. VD den gerekli nace düzeltmeleri yaptırılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.