Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2019 11:41 (Üye) Soru : Merhaba Diş protez labaratuarında sağlık bakanlığından alınmış yardımcı personel çalışma belgesi ne istinaden sgk meslek kodu 3214.08 diş protez işçisi ve tamircisi kodu ile çalışanların bu belgeleri Sağlık Bakanlığınca iptal edildi. Bu şekilde çalışanlar için Sağlık bakanlığınca işyerlerinde çalışmaya devam edebilmeleri ancak işyerinde başka bir iş yapıyor gösterilerek ( temizlik işçisi - muhasebe elemanı vd ) olabilir diye bizlere resmi yazı tebliğ ettiler. Ancak SGK meslek kodu uygulamasında bu çalışanların meslek kodlarını değiştirdiğimiz zaman yapuılacak SGK denetimlerinde vereceğimiz cevap ne olabilir. Herhangi bir cezai işleme maruz kalabilir miyiz?

Cevap : Sağlık Bakanlığı iptal yazısında yazan gerekçe ne ise denetimlerde onu tebliğ etmeniz gerekir. Aksi halde fiilen çalışılan iş meslek kodu olarak seçilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.