Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2019 11:23 (Üye) Soru : Merhaba,kolay gelsin,Anonim şirket SGK.lı çalışanı,işyerinden haksız bir şekilde çıkartılıyor.Bu anonim şirket aynı zamanda A LİMİTED şirketinin de %100 tüzel ortağı.Çalışan kıdem tazminatı yönünden hem çalıştığı anonim şirketine,hemde anonim şirketin tüzel kişi olduğu ortağı A LİMİTED şirketine organik bağdan dolayı dava açabilir mi? kanun maddesi ile birlikte cevaplamanızı rica ediyorum.saygılar.

Cevap : İş sözleşmesinde işveren olarak ismi yer alan şirket işçinin kıdem tazminatına ilişkin taraftır. İşçi haksız fiilin kanuni karşılığı olan madde ile arabulucuya başvurada bulunur. Arabulucu olayı çözemez ise konu mahkemeye sevk olunur. Mahkemede de taraf olarak iş sözleşmesinde yazılı olan işverendir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.