Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2019 14:19 (Üye) Soru : Firmamız bankalara konut kredisi için gayrimenkul ekspertiz işi yapmaktadır G.menkul ekspertiz işleri bankanın her müşterisi için ayrı ayrı yapılmakta ve 1.000 TL altındadır hizmet bedeli Mayıs ayında banka 4 adet ekspertiz yaptırmıştır Her ekspertiz hizmeti için 600+108 KDV şeklinde bedeli vardır Ancak banka ilgili aydaki ilk faturayı % 18 kestirdikten sonra diğer tüm faturaları aylık 1.000 TL geçtiği için diğer 3 faturayı 9/10 tevkifatlı olarak düzenletmiştir Ancak 4 ayrı g.menkul ekspertiz hizmeti birbirinden ayrı gayrimenkuller için birbirinden bağımsız işlerdir bu sebeple tüm 4 işinde % 18 kdv li olması gerekmez mi? Nasıl bir yol izlemeliyiz? Kolay Gelsin

Cevap : Bankanın uygulaması doğrudur.Müşterinizin kaybı olmayacaktır. Banka, KDV ni mükellefe değilde Vergi dairesine ödemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.