Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2019 15:11 (Üye) Soru : 2018 takvim yılına ilişkin mal ve hizmet alımlarına (vergiyi doğuran olayı 2018 yılında gerçekleşen) ait belgelerin 2019 takvim yılı aşılmamak şartıyla ilgili defterlere kaydedilmesi halinde, bu belgelerde gösterilen KDV tutarlarının indirim konusu yapılabileceği açıklanan önemli hususlardan biridir. Geçmiş dönem demirbaşı kayda almayı düşünüyorum. Kdv açısından bu tebliğ de mal ve hizmet ibaresi var 2018 Dönemine ait Demirbaş faturasının kdv tutarını indirim konusu yapabilirmiyiz.

Cevap : KDV 29/3 aşağıdaki gibidir. "29/3. İndirim hakkı vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden takvim yılı aşılmamak şartıyla, İLGİLİ VESİKALARIN kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir." Madde metninde anlaşılacağı gibi Mal, Hizmet ve ATİK ayrımı yoktur.Demirbaşa ilişkin KDV ni de indirim konusu yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.