Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2019 12:40 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER MÜKELLEFİMİZ ALMAN VATANDAŞI VE TÜRKİYEDE MAVİ KARTI OLAN BİR EMEKLİ. BU KİŞİ ALMANYADA SAĞLIK SİGORTASI ÖDEMEKTE .TÜRKİYEDE DE EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA .ALMANYADA SAĞLIK SİGORTASI ÖDEDİĞİNDE TÜRKİYEDE ALACAĞI EMEKLİ MAAŞI KESİLİRMİ VE SAĞLIKTAN YARARLANMASI KESİLİR Mİ ? TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : Türkiye’den emekli aylığı alırken Alman sağlık sigortasından faydalanmanın tek yolu emeklinin eşi veya babası gibi birinin üzerinden aile sigortası kapsamında olması idi ancak Türkiye’den alınan emekli maaşının Alman mevzuatına göre belirli bir miktarı geçmemesi gerekiyor. 2018 yılı için bu sınır 430 euro Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi gereğince her iki ülkenin sigortalıları veya emeklileri diğer ülkede sağlık yardımı alabiliyorlar. Almanya’da sağlık sigortasından faydalanamayan SGK emeklisi vatandaşın sözleşme gereğince A/T 21 belgesini getirmesi halinde sorun çözülüyor ve Almanya’da SGK’nın sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.