Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2019 11:01 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman ; Mali müşvirler bağımlı olsun serbest çalışan olsun uzlaştırmacı lık yapabiliyolar mı.

Cevap : AŞAĞIDAKİ ŞARTLARI TAŞIYAN HERKES UZLAŞTIRMACI OLABİLİR. Uzlaştırmacı olabilmek için; Türk vatandaşı olmak, Tam ehliyetli olmak, Baroya kayıtlı olmak (Avukatlar için), Fakülte mezunu olmak (Hukuk bölümü mezunu dışında, diğer fakülte mezunları Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Kanunu, Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku veya Borçlar Hukuku derslerinden en az 2’sini aldığını transkriptte göstermelidir), Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı mahkûm olmamak, Terör örgütleriyle ilişkisi bulunmamak, Adalet Bakanlığı’nın onay verdiği eğitim kuruluşlarından en az 36 saati teorik, 12 saati uygulamalı olmak kaydıyla eğitim almak, (Alınan eğitimin geçerlilik süresi 2 yıldır, her 2 yılda bir yenilenmek zorundadır. 6 ayda bir test usulü yapılacak olan Uzlaştırmacılık sınavından en az 70 geçerli notu alarak başarılı olmak. Disiplin yönünden mesleğinden veya memuriyetten çıkartılmamış olmak gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.