Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.06.2019 16:02 (Üye) Soru : Merhaba, 2017 yılında işten çıkarılan işçiye mahkeme kararıyla 2019 mayıs ayında fazla mesai ,avukatlık ücreti,AGİ vb. ücretler ile FAİZ ödenmesine hükmedilmiştir. ödeme Mayıs ayında icra müdürlüğüne yapıldı. YAPILAN FAİZ ÖDEMELERİ ÜZERİNDEN SGK KESİNTİSİ YAPILMASI GEREKİR Mİ? SİGORTA PRİM BİLDİRGESİ NE ZAMAN VERİLMELİ? Mümkün olduğunca açıklamalı cevap vermenizi rica ediyorum.

Cevap : mahkeme kararına istinaden ödenecek gecikme faizi, icra inkâr tazminatı, yargı harcı ve diğer dava masraflarının işle ilgili olması, ilama bağlı bulunması ve kurumun kendisinin, yöneticilerinin ve çalışanlarının kusurlarından doğmamış bulunması şartıyla, fiilen ödendiği tarihler itibariyle kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.