Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.06.2019 12:35 (Üye) Soru : Sayın Üstadlarımız, 29.05.2017 tarihinde kendi arsamın üzerine 29 adet bağımsız mesken, 1 adet dükkan yaptım ve iskanımı aldım. 29 Adet mesken ve 1 adet işyerini kiraya vermek istedim. Şu an ekonomik koşullar dahilinde çok ucuza gittiği için 1 yıldır kiraya veremedim. -Kiralama durumlarındaki zorluktan dolayı 29 adet bağımsız bölümü, kendimde ortağım olduğum bir LTD.ŞTİ. kurarak kiraya verdim. - LTD.ŞTİ. bu kiralamadan dolayı Kurum Mükkelefiyeti, Kurum Stopaji ve Diğer yükümlülükleri yerine getirecektir. -Ben Şahıs olarak GMSİ mükellefiyetim devam edebilir mi? Yoksa Şahıs olarak bende mi, Gerçek Gelir Vergisi Mükellefimiyim. -Bence GMSİ mükellefiyetimin devamiyeti gerektiği kanısındayım. -Bilgileriniz için teşekkürler.

Cevap : Özel mülkiyetiniz de olan G.menkulleri kiraya vermeniz halinde elde edilen kira geliri için elbette GMSİ beyanında bulunacaksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.