Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.06.2019 15:59 (Üye) Soru : Merhaba, gıda depolama ve nakliye işi yapıyoruz. donuk odalarımız var. bu odalara giriş çıkış sırasında hava akışını azaltmak için kapı çıkışlarına pvc perde yaptırdık. bir adet 4.200,00 TL + kdv tutarında. amortismana tabi tutup tutmama hususunda görüşünüzü almak isterim. ilginiz için teşekkür ederim.

Cevap : Amortismana tabi tutulacaktır. İşletmede bir yıldan daha fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayri menkullerle gayri menkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edavat, mefruşat, demirbaş,makine ,tesis ve sinema filmlerinin iktisadi kıymetleri değerlemeye ilişkin esaslara göre tespit edilen değerinin VUK hükümlerine göre yok edilmesi amortisman konusunu oluşturur. Amortisman Sınırı değeri (2019 Yılı için 1.200.-TL) aşmayan peştemallıklar ile işletmede kullanılan ve değeri 1.200.-TL aşmayan alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar,makine tesis ler amortismana tabi tutulmayarak doğrudan doğruya gider yazılabilir. İktisadi ve teknik bakımdan bütünlük arz edenlerde bu had topluca dikkate alınır. (VUK Mad. 313)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.