Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2019 16:18 (Üye) Soru : Merhaba, perakende ürün alış satış ve nakliyesi işi yapmaktayız. çalıştığımız firmalar 8 günlük faturalama sınırını hiçe sayarak sürekli olarak fatura düzenlemektedir. temel fatura kestikleri için itiraz edemiyoruz. ayrıca önüne de geçemiyoruz. ayrıca yanlış faturalamaları varsa ilgili ayda dönmemizi istiyorlar ki bu durumda bizde geriye dönük e-fatura düzenlemek zorunda kalıyoruz. bu hususun yaptırımı ve uygulaması nasıl olamalı. hangi hallerde karşımıza çıkar bu tarihler.

Cevap : Değerli Meslektaşımız Merhaba; Yasal Yükümlülük açısından kağıt fatura için uygulanan tüm yasal yükümlülükler aynı şekilde elektronik fatura için de geçerlidir. Usulüne uygun ve zamanında düzenlenmeyen her türlü ticari belgenin yaptırımı ve cezai şartları VUK 353 de detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Faturanın bütünlüğü, usulüne uygun şekilde düzenlenmesi,tarih ve seri numarasının müteselsil olarak birbirini takip etmesi gereklidir. İyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.