Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.06.2019 11:56 (Üye) Soru : Günaydın sayın danışman, A limited şirket ortağı ve müdürü olan birisi (bağ-kur ödüyor) müdürlükten ve ortaklıktan ayrılıp daha sonrada A limited şirketinde sigorta personel(ssk lı) olarak çalışabilir mi ? veya başka bir yerde mi ssk lı çalışmalı ? Bu soruyu sormaktaki amacımız şöyle; ilgili kişinin emekliliğine 5 yıl var sgk ya bizzat müracaat ederek emeklilik zamanını sorduğunda sgk yetkilileri kalan 5 yılının son 3 yılını bağ-kur da geçirirsen 55 yaşında, ssk da geçirirsen 53 yaşında emekli olabilirsin diyorlar. Bu doğru mudur? mümkün olduğunca erken emekli olabilmesi için tavsiyelerinizi rica ederim. şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar

Cevap : 4a emekliliği 4b emekliliğine göre daha erken olabilmektedir. Kişi ortaklığından ve müdürlüğünden ayrıldığı şirkette 4a işçisi olarak çalışabilir. Ortak veya müdürken de başka bir işyerindeki fiili çalışması dolayısıyla 4a sigortalısı olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.