Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.06.2019 12:37 (Üye) Soru : merhabalar, bir mükellefim bale okulu bilanço usulü şahıs işletmesi, geçen yıl aralık ayında kiralık olduğu yeri almıştı. fakat önümüzdeki ay daha büyük bir yere kiralık geçecek. daha önce satın aldığı bu duran varlığı sattığında gelir olarak mı görünecek? 5 yılı geçmediği için vergiden muaf olamıyor sanırım. ikinci sorum da bu duran varlığı şirketten çıkartıp sahibinin üstüne şahsi malı yapmak için ne yapmak gerekir? herhangi bir mali zarara uğrar mı?

Cevap : Gelir vergisi mükellefinin aktifinde kayıtlı olan Gayrimenkulün satışı için KDV li fatura düzenlenir alış ve satış arasındaki fark gelir olarak kayıtlarda yer alır.5 yıllık istisna ;Aktife kayıtlı olmayan ve vergi mükellefi olmayanlar için uygulanır.Satış kime yapılırsa yapılsın durum değişmez.Fatura düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.