Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2019 15:13 (Üye) Soru : Merhaba. İhracat firmasıyız.Yurtiçi satış yapmıyoruz.E fatura mükellefiyiz.İnternet üzerinden satışımız mevcut değil.E-arşiv ve E-irsaliye için zorunluluk ne zaman başlıyor?Yardımınızı rica ederim.

Cevap : Değerli Meslektaşımız merhaba; GİB tarafından hazırlanan taslak yürürlüğe girerse; taslağa göre; e-İrsaliye Uygulamasına (e-İrsaliye uygulamasına dahil olma koşulları arasında e-Fatura uygulamasına da dahil olunma zorunluluğu bulunduğu için aynı zamanda e-Fatura uygulamasına ) ilişkin başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını 1/1/2020 tarihine kadar tamamlayarak e-İrsaliye Uygulamasına geçmeleri ve bu tarihten itibaren düzenleyecekleri sevk irsaliyelerini e-İrsaliye olarak düzenlemeleri ve kayıtlı kullanıcılardan e-İrsaliye olarak almaları zorunludur. e-arşiv taslağına göre ise; elektronik defter ve elektronik fatura uygulamalarına dahil olma zorunluluğu bulunan mükellefler, en geç 1/9/2019 tarihine kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek gereklidir Belirttiğim gibi taslak henüz yürürlüğe girmedi. Mevcut durumunuza göre yürürlükteki mevzuat hükümleri kapsamında geçiş süreçlerinizi tamamlamalısınız iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.