Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2019 16:20 (Üye) Soru : Sayın yetkili, SMMM Ofisimi geçen Salı GİB Beyan şifremi de alarak açmış bulunmaktayım.Şu anda hiç mükellefim yok,defter açılış tasdiki ile ilgili olarak 2018 ititbariyle Serbest Meslek Kazanç Defteri Tasdik ettirilmeyeceğini okumama rağmen meslektaşlarımızdan aksini belirtenler olması nedeniyle emin olmak istiyorum. İkinci Husus ta Serbest Meslek Makbuzu nun kağıt olarak alınıp Noterden tasdiki gerekiyor mu?İnternet ortamında olduğu için bu makbuu da almak gerekmiyor diye biliyordum(Hali hazırda hiç mükellefim bulunmamakta)Konuyla ilgili bilgi rica eder,İyi Çalışmalar dilerim.

Cevap : Değerli Meselktaşımız merhaba; Defter Beyan Sistemini kullanarak faaliyetinize başlamanız gerekli. E-serbest meslek makbuzu uygulaması şu an için(yürürlükteki mevzuata göre) ihtiyari bir uygulama olup, GİB tarafından hazırlanan tebliğ taslağı yürürlüğe girerse 01.01.2020 tarihinden itibaren zorunlu bir uygulama olabilir. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.