Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2019 11:06 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir mükellefimiz için sermaye arttırımda bulunacağız. Bir kısmı geçmiş yıl karlarından ve sermaye düzeltmesi olumlu farklarından yapılacak. Ancak sermaye düzeltmesi yapılan ve sermayeye eklenecek karlara ilişkin yılların bir kısmı ile ilgili elimizde bilgi, belge ve kayıt yok. Önceki mali müşavire de ulaşamıyoruz. Firmamızda da dönemlere ilişkin defterler yok. Dönemler 2004-2009 arası. Biz bu yılların karlarını ve sermaye düzeltme olumlu farklarının raporlarını nasıl yazmalıyız ki sermaye artışına ekleye bilelim. Yada ekleyebilir miyiz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : geçmiş yıl karları hangi döneme ait olur ise olsun sermaye artışına konu olabilir, en azından sicil tarafı buna bakmaz, ancak raporunuzda bu kaynağın tespiti yapılması zorunlu, defter kayıtları olmasa dahi o tarihlerden gelen bilgileriniz mevcut kayıtlarda yer almaktadır, raporunuzda bu bölüm yazılırken her yılın karını ayrı ayrı belirtmek yerine topluca geçmiş yıl karları şeklinde de raporda yazmanız halinde sicilde sorun yaşanmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.