Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.06.2019 15:49 (Üye) Soru : Sayın danışmanım, Okul muhasebe biriminde görev yapmaktayım. İki tane sorum olacak. Şimdiden teşekkür ederim. 1) Öğrencilere kestiğimiz faturaları normalde 10 ay olarak aylık kesiyoruz. Son 6 aylık olan kısmını toplu olarak kestim. Bu kesilen kısım BS haddini geçiyor her öğrenci. Bunları BS Formunda beyan etmem gerekir mi ? Aylık olarak kestiğimde geçmiyordu. Diğer bir sorum da ; 2) öğrenci velimiz faturayı LTD. şirketi için kestirmek istiyordu. Ama öğrencinin ismi açıklama da yer almasın diyor. Bu olay yasal mıdır? Velimize böyle bir fatura kesebilir miyiz? Bana öğrenci ismi geçen fatura keserseniz kullanamam diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap : 1-Fatura ne zaman düzenlenirse düzenlensin aylık limiti aşması halinde Bs formunda bildirilecektir. 2-Faturada Öğrencinin ismi mutlaka yer alır.Öğrenci olan Şirket değil dir.Şirket adına fatura düzenlenmesi söz konusu değildir.Diğer taraftan Şirket adına fatura düzenlense bile giderleştirmez. Veliye konu hakkında şirketin Mali müşavirinden bilgi almasını tavsiye ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.