Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2019 12:58 (Üye) Soru : Merhaba, mart sonunda ikinci el araç satışıyla ilgili sorum olacak. Araç satış işiyle uğraşan galeriler, vergi mükellefinden aldıkları ikinci el araçlarda ticari yada binek fark etmeksizin kdv'yi indirim konusu yapabilecekler mi?. Temmuz 2018'den beri alış-satış arasında ki kar kadar kısmına kdv uyguluyorduk. İşlemler nasıl olacak. İkinci sorum, araç alış satış işi dışındaki bir mükellef bünyesine bir binek araç alırsa kdv'ti indirim konusu yapacak mıyız ?

Cevap : MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİYLE İŞTİGAL EDEN MÜKELLEFLER TARAFINDAN UYGULANACAKTIR. Yapılan düzenlemeye göre; Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan araçların alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farka Binek otolar için % 1 TİCARİ ARAÇLAR İÇİN 30/06/2019 kadar % 1 KDV HESAPLANACAKTIR. Sonraki tarihlerde % 18 KDV hesaplanır. Düzenlenecek faturada kdv uygulanmayan tutar KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilecek KDV tabi olan kısım normal teslimler arasında yer alacaktır. YUKARIDA DA İzah edildiği şeklil de iki olay farlı farklı olaylardır.Birisi vergi mükellefleri(İkinci el ticareti yapanlar) arasındaki işlemler diğeri ise vergi mükellefi olmayandan alınan ve faturalı olarak satılan işlemlerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.