Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.06.2019 10:47 (Üye) Soru : Merhaba Üstad, Sağlık hizmeti veren özel bir hastane (A.Ş.)'nin esas sözleşmesinde ' sıhhi malzeme, ithal etmek, ihraç etmek, almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek; her türlü optik ve ortopedik malzemeleri imal etmek, ihraç etmek, almak ve satmak; hastaların her türlü teşhis, tedavi, tedavi sonu bakımları ile rehabilitasyonlarını sağlayıcı hizmetlerini yapmak' ibareleri yer almaktadır. Bu A.Ş. başka bir yerde şube açıp burada mağaza açmak istiyor. Bu mağazada tıbbi malzeme, hasta ihityaçlarını karşılayan ürünler satmak istiyor. bu şubesinde elde edeceği kazancı sadece mağaza geliri olması isteniyor. Bu özel hastane; ana sözleşmesi ve mevzuat açısından böyle bir şube açabilir mi? Teşekkürler, Saygılarımla,

Cevap : Muhasebe uygulamaları mükellefin isteğine göre olmaz. TDHP kurallarına göre olur.Şirketin yapmış olduğu mal ve hizmet satışları 600 hesap da alt hesap oluşturularak kayıt yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.