Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2019 14:39 (Üye) Soru : Merhabalar, 1- 2017 brüt satışı 5 milyon TL'yi aşan, internet satışı olmayanlar için e-fatura uygulamasına 01.07.2019 tarih itibariyle mi geçilecektir? E-arşiv geçiş tarihi nedir? 2-E-Serbest Meslek ile ilgili hiçbir müracat yapmadık. zorunlu geçiş tarihi nedir? Teşekkürler

Cevap : Değerli Meslektaşımız Yürürlükteki mevzuata göre e-serbest meslek makbuzu şuan için ihtiyari bir uygulama olup; GİB tarafından hazırlanan tebliğ taslağı yürürlüğe girerse ; e-Serbest Meslek Makbuzu uygulaması, tüm serbest meslek erbapları için 1/1/2020 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır. e-arşiv faturada ise ; yürürlükteki mevzuata göre; İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. Tebliğ taslağı yürürlüğe girerse e-arşiv faturalara geçiş yükümlülükleri de değişecek. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.