Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.06.2019 10:53 (Üye) Soru : Merhaba, Zarar eden firmamızı kar eden firmamız ile birleştirmek istiyoruz. Devralan şirkette devir neticesinde geçmiş yıl zararlarını mahsup yapmak istiyoruz. Geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemiz için devir alınan şirketin faaliyetini 5 yıl daha yapmak zorunda mıyız? Devir alan şirket yemek firması devir olan firma elektrik toptan satış lisansı olan firmadır, birleşme yaptığımda firmanın elektrik toptan satış lisansını iptal edeceğiz. Birleşme halinde devir alan firma üzerinden elektrik toptan satış faaliyetine devam etme zorunlulu muz var mı? KVK madde 9 1.a.2 bendinde 5 yıl aynı faaliyete devam etme zorunluluğunun bahsediliyor. Buna göre, enerji faaliyetini sonlandırır sak zarar mahsubu yapamaz mıyız? Saygılarımla,

Cevap : Zarar mahsubu için birleşmeden itibaren 5 yıl daha faaliyeti sürdürmesi gerekir.Diğer taraftan şirketin faaliyet konusunun değiştirilmesi vergileme uygulamasını etkilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.