Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.07.2019 09:41 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım; 6 ay önce kurulmuş Anonim Şirketimizin Sermayesi tamamen ödenmiş olup, Hollanda vatandaşı olan gerçek kişilere, Ortakların bazıları hisselerini devretmek isterler. Bu hisse devir işlemini yapabilmemiz için nasıl bir yol haritamız olması gerekiyor. Vergisel bir yükümlülük var mı? Saygılarımla, Nurcan GÜRÇAY

Cevap : A.Ş. lerde hisse devirleri tescile tabi değil, ancak tek paya düşmesi,tek pay sahibinini değişmesi veya tek paydan çoklu paya geçişler tescile tabi olup bu işlemlerde de kararlarda hisse devri şeklinde değil bildirim şeklinde olmalı örnekleri www.ito.org.tr den ulaşılması mümkündür. devir işlemleri ilmühaber düzenlemesi ile veya kendi aralarında yapılacak adi hisse devri sözleşmesi ile veya noterden devir yolu ile yapılabilir. vergisel konu hakkında ilgili bölümden sorulması halinde destek alınabileceği değelendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.