Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.07.2019 09:50 (Üye) Soru : Merhaba, Bir büroyu iki mali müşavir birbirlerinden bağımsız kullanıyor. Ofisin tapusu birinin üzerine. İki mali müşavir bir birlerinden ayrı iş yapacaklar. Kendi ünvanlarını ayrı ayrı kullanacaklar. Şu durumları merak ediyorum. 1- İkinci mali müşavir oraya kira ödemeyecek, karşılığında iş olarak ofisin sahibi mali müşavirin işlerine yardım edecek. Hem kendi mükellef işlerini yapacak hemde imkan dahilinde ofis sahibi mali müşavirin mükellef işlerini yapacak. Bu durumda kira yok, muhtasar stopaj durumu nasıl olur. 2- İkinci mali müşavir ofis sahibin yanında sigortalı gösterilebiir mi? Aynı zamanda kendi işlerini de yaparak.

Cevap : 1-Kira ödemese de Mal sahibi olan emsal kira bedelinden İş yeri kira geliri olarak GMSİ beyanında bulunacaktır.Kira ile iş gücünün takası olmaz. 2- Serbest çalışanlar Bağ- kurlu olmak zorundadır..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.