Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2019 21:47 (Üye) Soru : merhaba üstadım iyi çalışmalar sorum şu 26-04-2019 tarihinde doğum öncesi raporunu alan bir personelin raporunu 11-07-2019 tarihinde onayladık. .bu personel ayda 1 gün olarak çalışan kısmı süreli personelimizdi. diğer 29 gününü başka bir firmada çalışarak göstermekteydi. biz bunun beyannamesini 2019/4.ayda 1 gün kısmı süreli eksik gün nedeni ile bildirimini yaptık. 2019/5 te de aynı şekilde 1 gün çalışıyor olarak yaptık. yani raporlu olan hastayı 1 günde olsa çalışıyor gösterdik. şimdi burda nisan ile alakalı beyanname düzeltmem gerekirmi mayısta büyük ihtimal düzeltme yapmam gerekicek ve düzültme yapmasam bile personel istirahat rapor parasını alabiliecek mi ? sizin önerinizi merak etmekteyim. iyi çalışmalar dileriz.

Cevap : Raporlu olan işçinin çalışıyor olarak gösterilmesi halinde rapor parası alamayacağı gibi raporlu hastanın çalıştırılması da yasaktır. eğer o gün için işveren primini ödemek istiyor ise çalışmamıştır bölümü işaretlenerek işçinin bildirminin yapılması gerekmektedir. Bir dilekçe ile düzeltme veriniz sehven çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmeye unutulmuştur diye yazılıp prim iadesi istemeden düzeltme istemelisiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.