Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2019 21:51 (Üye) Soru : Merhabalar, Şu an SSK'lı olarak çalışmaya devam eden ve şu an itibari ile 6.400 gün ödenmiş primi olan, 1978/08 doğumlu, 1997/11 işe giriş tarihli ve hep SSK'lı olarak çalışmış bir kişi şu an itibari ile yaş hariç SGK dan emeklilik şartlarını tamamlamıştır.Bu kişi şimdiden sonra işveren olup bağkurlu olursa durumu nasıl olacak. 57 yaşına geldiğinde bağkurun istediği 9000 gün dolmamış olursa da yine SGK üzerinden hakettiği emekliliği olabilir mi? Bağkurlu olduğu zaman bu kişiye SGK açışından prim lazım değil, sadece sağlık sigortası ödeyebilir mi böyle bir uygulama var mı? En avantajlı nasıl bir yol izleyebilir..

Cevap : Kişinin prim yaş ve yıl koşulunu birlikte sağlaması halinde emklilik gerçekleşmektedir. yaş şartı dolduğunda bağkura yapmış olduğu ödemeler 3,5 yıldan fazla ise 4b den emekli olur az ise 4a dan emekli olur. Şu halde 3 koşulun geçekleşmesine 3,5 yıldan daha bir az zaman kalana kadar 4a sigortalısı olarak çalışmasında yarar bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.