Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2019 22:01 (Üye) Soru : Müşterilerimden birinde çalışan çaılışıp 2 yıl önce işten ayrılan bir personelimiz işyerini dava etmiş ve mahkeme ücretli izin, fazla mesai, Ulusal Bayram Genel Tatil Ücreti, kıdem tazminatı, avukatlık ücreti, yargı harçları vb. ödemeler ve bunların kanuni faizleri için müşterimiz firma toplam 60.595,91 ödemeye mahkum edilmiş bulunmaktadır. Firmamız ile davacı bu toplam tutar için 52.000 TL. de anlaşmışlar ve firmamızda bu rakamı karşı taraf avukatının hesabına yatırarak dosyayı kapatmıştır. Sorum şu; 1) Ödenen 52.000 TL. tutar öncelikle ödemelerin anaparalarına mı mahsup edilecek? 2) Öyleyse anaparalar ile 52.000 TL: tutar arasındaki fark öncelikle büyük rakam ın kanuni faizine sonra, büyükten küçüğe gelerek ilgili anaparaların faizine mi mahsup edilecek? 3) Öyleyse bu faizler gider mi yazılacak yoksa anaparaymış gibi mi kabul edilecek? 4) Öyleyse ödemelerden sgk, vergi vb kesilecek mi? Kesilecekse personeller ayrıldı çalışmayan bu personellerin sigorta primleri nasıl beyan edilecektir? SGK tavanı meselesi nasıl aşılacak? Bu hususta izlenecek yol ve yapılacaklar ne olacaktır? Aydınlatırsanız sevinirim. Çok teşekkür ederim.

Cevap : Dava sonucundaki mahkeme tutanağındaki silsileye göre ödemeler sınıflandırılıp spek tabi olanlardan prim vergiye tabi olanlardan da gelir vergisi ödemesi düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.