Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.07.2019 16:03 (Üye) Soru : merhaba , biraz önceki yardımınız için cok teşekkür ederim ama aklıma takılan bir şey oldu. ben 1.yevmiye kaydında ödediğim trafik cezasını 689 kkeg (b) - 102 yapmıştım. yani bu ödemeleri KKEG yaptığım için gider olarak göstermedim.. eger 2.yevmiye de 102 (b) - 649 (a) alacak yaparsam , gider göstermediğim bir şeyin , geri ödeme parasını gelir olarak göstermiş olmuyormuyum ? yani dolayısı sadece kanunla iptal edildigi için , devletin geri ödedigi para için , 649 hesabı alacak kullanırsam gecıcı vergide bu para için % 22 vergi ödemiş olmazmıyım ? teşekkürler

Cevap : Gider gösterdiniz.Ticari kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmiş.Ancak Mali karın hesaplanmasında matraha ilave edilerek yok edilmiştir.Ticari kar kar , mali kar kavramlarını bir kez daha irdeleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.