Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2019 09:55 (Üye) Soru : MERHABALAR MÜKELLEFİM 17.07.2019 TARİHİNDE SGK DENETİM SIRASINDA İŞYERİNDE 1 KİŞİ SİGORTASIZ ÇALIŞTIĞINI TESPİT ETMİŞ OLUP VE TUTANAK TUTULDU. BİZ İŞE GİRİŞİNİ 17.07.2019 TARİHİ OLARAK YANİ AYNI GÜN İÇİNDE İŞE GİRİŞİNİ YAPTIK. MALİ TATİL NEDENİ İLE BİZE HERHANGİ BİR İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK Mİ VE 5510 KANUNUN %5 PUANLIN İNDİRİMİ 12 AY BOYUNCA MI UYGULANMAYACAK YADA BUNUNLA İLGİLİ BİZE BİR YARARI OLACAK MI MALİ TATİLDEN DOLAYI NE YAPMAMIZ GEREKECEK BİLGİ VERMENİZİ HUSUSUNDA SİZDEN HABER BEKLİYORUZ

Cevap : Eğer işçiniz mali tatil tarihleri içnde işe başlamış ise bunu memura ifade edip İPC kesilmemesi için İşe giriş bildirimini Tutanak tarihi öncesine yapabilirdiniz. Eğer işçiniz için tutanakta mali tatil çncesi işe başladığı tespiti var ise ipc kesilecektir. Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri, - İlk tespitte bir ay süreyle, - İlk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle, 5510, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacak. 5510 ve 3294 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanun'da bu düzenlemeye aykırı olan hükümler uygulanmayacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.