Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.07.2019 10:47 (Üye) Soru : Merhaba, Borçlar Kanununa tabi bir çalışan için ihbar tazminatı ödemesi yapılacak ancak sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi mi yapılacak? Kanuni bir dayanak olarak hangi veriden yararlanabilirim paylaşabilir misiniz? (Personelimiz pilot olarak görev yapıyor.Bu sebep ile Borçlar Kanuna tabi bu bakış açısı ile yardımcı olabilir misiniz?) Teşekkürler

Cevap : SORUNUZDA PILOT BELİRLEMESİ YAPILMADIĞI İÇİN ÖNCEKİ YANIT VERİLMİŞTİR. İhbar Tazminatı : Türk Borçlar Kanunu 432. maddesine göre: “Belirsiz süreli hizmet sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. Hizmet sözleşmesi, bildirimin diğer tarafa ulaşmasından başlayarak, hizmet süresi bir yıla kadar sürmüş işçi için iki hafta, sonra; bir yıldan beş yıla kadar sürmüş işçi için dört hafta ve beş yıldan fazla sürmüş işçi için altı hafta sonra sona erer.” Pilot ile işvereni arasındaki sözleşme belirli süreli sözleşme olduğundan pilotun iş bu sözleşmeden kaynaklı ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu hükme göre İhbar tazminatı ödenecek ise önceki cevabımızda belirtilen işlemler yapılır GV DV hesaplanır SGK kesintisi yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.