Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2019 10:06 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Ticari taksi olarak faaliyet gösteren firmada, şoför ayda 8 gün kısmi süre ile çalışmaktadır. İşveren bu çalışan için Aylık Prim Hizmet Bildirgesi verebilir mi, yoksa 10 günden az çalışma olduğu için şoför adına EK-6 dosyası açılması zorunluluğu var mıdır? İlginize ve cevabınıza çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 6111 sayılı Kanunun 51 inci maddesiyle Kanuna eklenen ek 6 ıncı madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlanmıştır. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.