Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.07.2019 17:10 (Üye) Soru : Merhaba. Serbest meslek erbabı bir müşterimizin 2018 yılı gelir vergisi beyannamesinde (022 sm stopajından dolayı) iadesi gereken gelir vergisinin iade işlemini bağlı bulunduğu Göztepe vergi dairesi 3 aydan beri akla/ziyan sebeplerden dolayı ( memur yıllık izinde, hastalandı, yeri değişti, öteki dosyaya hakim değil vb vb) yapmıyor. Müşterimin de vadesi geçmiş borçları var.Daire mahsup işlemini yapacağı tarih itibariyle vadesi geçmiş borçları kapatacak. Lakin bu arada geçen süre için müşterimin hiçbir kabahati olmadığı halde boş yere gecikme zammı ödeyecek. Üstadım bu hususta soracağım soru şu: Bizim bu durumda ne yapmamız lazım? Bu durumu kime/hangi mercii ne şekilde aktarmamız gerekiyor? Bu durumun bir müeyyidesi ve telafisinin olması lazım. Bana bir yol gösterirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

Cevap : Bilindiği üzere Mahsup ve iadeler GİB İnternet VD bölümünden GEKSİS sistemi ile yapmanız gerekir.Talep tarihinden sonra gecikme zammı hesaplanmaz.Konuyu dilekçe ile İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına iletiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.