Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.07.2019 11:05 (Üye) Soru : iyi günler daha önce sormuş olduğum soru sanırım yanlış anlaşılmış ve cevap yetersiz olmuş. Firma yurtdışına makina ihracatı yapıyor 100.000 euro değerinde ve kdv beyannamesinde 101 kodla bu satışı beyan ediyor ve iade talebinde bulunuyor. yine aynı dönemde 7500 euro sembolik değerle fuarda tanıtmak için yurtdışına makine gönderiyor ve bu makine 20 gün sonra sergilendikten sonra geri geliyor. 7500 euroluk makine satış amaçlı olmadığı ve firmanın kendi standı için gönderildiğinden gçb olmasına rağmen beyan edilmiyor ve iade talebinde bulunulmuyor. vergi idaresi bu 100000 euroluk ihracat için iade istenildiğinde sizin ikinci bir beyannameniz daha var bu beyanname için iade istemeseniz bile bunu kdv beyannamesinde göstermeniz lazım diye bizden kdv beyannamesi düzeltmemizi istiyor. ancak satmadığım ve sergilendikten sonra geri gelen bu 7500 euroluk makineyi kdv beyannamesinin hangi sutununda göstereceğimi bana izah edemiyorlar. Bende maalesef kdv beyannamesinde böyle bir alan bulamadım, şimdi ben bu 7500 euroluk malı beyan edecekmiyim ? edecek isem beyannamede hangi yere yazıp beyan edeceğim ayrıca ba-bs beyannamesinde gösterecekmiyim. teşekkür ederim

Cevap : Sorunuzu detaylı yazmadığınız için elbette yanlış anlaşılır. 7.500 Euroluk yaptığınız işlemler doğrudur.Bu bir satış değildir.KDV beyannamesi de beyan edilmez.Konuyu VD de daha yetkili birine iletiniz Çözemezseniz dilekçe ile İST.VD BŞK na müracaat ediniz.Satış olmadığı için B formunda bildirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.