Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.07.2019 09:44 (Üye) Soru : merhaba, benim 2 sorum olacak. 1- yeni bir şahıs işletme defteri açılışı yaptık. mükellef önceden beri kullandığı binek aracı işletmesinde kullanacak. bu aracın giderlerini kullanmak için nasıl kayıt altına alabilirim? 2- İşletme defteri olan bir mükellef defterini tutmaya başladık. mükellef şahsi aracını kullanıyormuş ve masrafları gider yazıyormuş. fakat aracın kaydı yapılmamış. anladığım kadarıyla muhasebeci taşıt alımını envantere girmemiş fakat araç mükellef adına olduğu için giderlerini kullanmış. bu konuda ne yapmam gerekir. aracı kayıt altına nasıl alabilirim. teşekür ederim.

Cevap : 1- Aracı işte kullanacağınızı dilekçe ile VD bildirmeniz gerekir.Kasko bedeli ile aracı deftere kayıt edeceksiniz. 2-İşletmeye kayıtlı olmayan aracın giderlere kayıtlara alınmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.