Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2019 10:00 (Üye) Soru : sayın danışman, mevcut işyerinde sgk desteğinden bir senden bir benden olarak bilinen destekten yararlanan 2 kişi vardır. Bunların işten çıkışlarını yapamıyoruz doğal olarak teşvikten yararlanmaya devam edebilmek için. peki bu teşvik kapsamına girmeyen diğer çalışanlarımızdan işten çıkış yaparsak yukarıda bahsi geçen teşvikli çalışanlarımızdan alınan devlet desteğide kesilir mi? yani ben teşvikli çalışanın değilde diğer kişilerin çıkışlarını yapsam ne olur

Cevap : malat sanayi sektöründe faaliyet gösteren, 2017 yılında çalıştırdığı sigortalı sayısı 1-3 arasında olan ve ustalık belgesi bulunan işverenlere, İŞKUR’ a kayıtlı 18-25 yaş aralığındaki sigortalılar arasından olmak üzere 1/1/2018 tarihinden sonra işe alınan, işverenle 1 inci derece kan ve kayın hısmı ve eşi olmayan, işe alındığı tarihten önceki 3 ay içinde en fazla 10 gün çalışması bulunan en fazla 2 sigortalı için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında, bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene prim desteği sağlanmaktadır. işçi sayısı azalınca teşvik ortalaması bozulur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.