Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2019 11:02 (Üye) Soru : Merhabalar, 2016/Mayıs döneminde işten çıkarılan bir işçi alacak konusunda dava açmış ve dava 2019/Temmuz döneminde mahkeme kararıyla işçi lehine sonuçlanmıştır. Mahkeme kullanılmayan yıllık izin ücretinin işçiye ödenmesine hükmetmiştir. Bildiğiniz üzere söz konusu ödemeyi ücret gibi değerlendirilip, mahkemece belirlenen brüt tutar üzerinden sigorta primi, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapacağız. Sorum şu; bu kesilen sigorta primlerini SGK’ya nasıl bildireceğiz. 2016/Mayıs dönemine ait ek bildirge mi vereceğiz. İlgili bildirgeyi kağıt ortamında mı yoksa internet ortamında mı vereceğiz? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Cevap : söz konusu ödemeye ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresi geçmiş olacak yani prim belgeleri geriye dönük olarak verilecektir. Ancak, işçinin 10 gün içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunması ve işverenin usulüne uygun daveti üzerine işe başlaması halinde, davete ilişkin tebligatın alındığı tarihi takip eden ayın 23’üne kadar veya işverenin işçiyi işe başlatmaması halinde, sigortalının işe başlamak için işverene yaptığı başvurusuna ilişkin tebligatın alındığı tarihi takip eden ayın 23’üne kadar aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi halinde belge süresinde verilmiş olacak ve idari para cezası uygulanmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.