Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2019 12:22 (Üye) Soru : merhaba , e defter uygulamasına (gıda ve plastik imalatı ile ) faaliyet gösteren firmalarımız bulunmaktadır. e arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu ile ilgili bilgi alabilirmiyim. teşekkürler

Cevap : E-arşiv uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin 397 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen e-Fatura Uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Ancak 464 Sıra No.lu VUKGT uyarınca internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2018 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, 31/12/2019 tarihine kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.