Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.07.2019 11:04 (Üye) Soru : Merhaba. Bir çalışanımız bize karşı iş davası açıp fazla mesai, ücretli izin, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı vb. kazandı. Bununla ilgili iki şey sormak istiyorum. 1) Bu davalarla ilgili mahkeme kararı veya sonuçtan bağlı bulunduğumuz sgk kurumu veya vergi dairemizin haberi oluyor mu, oluyarsa nasıl oluyor? 2) Davacı çalışanımızın mahkeme kararıyla elde ettiği yukarıdaki haklara ait yasal faiz veya en yüksek banka mevduat faizini ücrete ilave edilip bordrolaştırıp vergi ve sgk mı keseceğiz? Yoksa direkt gider mi yazacağız?

Cevap : 1. evet Dava konusu alacak için Hizmet tespiti için sgk dan stopaj tespiti içinde GİB den veri alınır. Ya da davayı açan her iki kurumu davaya taraf yazabilir. 2. Mahkeme kararına göre bu tazminatları ödendiği tari itibariyle spek a tabi tutup giderleştirilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.