Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.07.2019 11:09 (Üye) Soru : Merhaba , Kıdem Tazminatı ile ilgili bir soru sormak istiyorum , Çalışan personelimizi bir yılın dolmasına 14 gün kala birtakım nedenlerden dolayı işten çıkardık, işçiye herhangi bir yıllık ücretli izin falanda kullandırmadık ,ihbar tazminatını ödedik ancak kıdem tazminatı ÖDEMEDİK. Sormak istediğim soru ise , bu işçi sgk ya gidip ben 350 gün çalıştım , 15 günde yıllık ücretli izin hakkım var onuda henüz kullanmadım dolayısıyla üzerine eklersek 365 günü dolduruyorum ve kıdem tazminatı hakkım doğdu diyebilirmi ? Yani 1 yıllık süre hesaplanırken yıllık ücretli izin günleri o sürenin içindemi sayılıyor , yoksa 1 yıl tam çalıştıktan sonra takip eden yılın içindemi kullanma hakkı elde ediyor. Personelin işe giriş ve çıkış tarihinide yazayım 14/08/2018 giriş 30/07/2019 çıkış Teşekkürler

Cevap : Kıdem tazminatı gibi yıllık ücretli izinin de hak kazanma koşulları bulunmaktadır. Yıllık izin işe girdiği günden itibaren en az 1 yıl çalışan işçiye verilir. Bu 1 yıla deneme süresi de dâhildir. Yıllık izin ücretli olarak verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.