Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2019 15:41 (Üye) Soru : Merhabalar bir personelimiz Cuma gününden ölüm iznine ayrıldı. Ölüm izni hesaplarken cumartesi ve pazar günlerini de dahil ediyor muyuz ? Yoksa iş günü olarak mı dikkate almamız gerekiyor.

Cevap : 4857 sayılı kanuna tabi olarak çalışan işçilerin ölüm izinlerine ilişkin düzenleme ilgili kanunun ek 2. maddesi ile yapılmıştır.4857 sayılı iş Kanununun Ek 2 maddesine göre işçilerin kanunda sayılan yakınlarının vefat etmesi halinde kullanabileceği ölüm izin süresi 3 gündür. 4857 sayılı kanunun ek 2 maddesine göre ölüm mazeretine göre izin kullanacak olan işçi bu izin hakkından kendi anne ve babasının,eşinin,kendi kardeşi ile çocuğunun ölmesi halinde faydalanmaktadır.Kanun maddesinde sayılan yakınlar haricinde işçinin dayı,amca,dede v.b akrabalarının ölmesi halinde ölüm izni kullanma hakkı bulunmamaktadır.Yine işçinin eşinin anne(kayınvalide) ve babası (kayınbaba) ölmesi halinde de işçinin ölüm izni hakkından faydalanması mümkün değildir.Kanunda sayılmayan yakınları ölen işçi izin kullanmak istiyor ise yıllık izninden kullanmak zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.