Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.07.2019 11:54 (Üye) Soru : Merhaba, Konu:193sy.Gelir Vergisi kanunun mükerrer 121.madde vergiye uyumlu mükellefe indirim hakkında.23/04/2019 da verilen 2018 yılı kurumlar beyannamesinde oluşan %5 lik indiriminden 26/04/2019 vadeli 03/2019 dönemi muhtasar borcuna mahsubuna internet vergi dairesinden imkan verilmiş ve sisteme kayıt olmuştur. Ancak vergi dairesi 15 gün sonra mahsuba imkan olmadığını ilgili yasayı işaret ederek mahsubu red etmiştir.Bunun sonunda gecikme cezası ödeyerek mahsup yapılmayan tutarlar ödendi. Ancak seneye bu indirimden yararlanamama durumu oluştu.Usul müdürlüğüne itiraz ettik bir sonuç çıkmadı.Vergi mahkemesine başvuru yapacağız.Kanunu bilmemek mazeret değil savıyla bizim hatamız olmakla beraber sistemin mahsuba izin vermesi, vergi dairesinin mahsubu zamanında bakmaması gibi idarenin de kusurunun olması,hata ile orantısız şekilde ceza oluşmuştur.Bu durumun bir çok meslekdaşımızın başına da geldiğini biliyoruz..Bu konuda odanın bir girişiminin olmasını,bir yol göstermesini bekliyoruz.Yardımınız rica olunur.

Cevap : Konu ile ilgili detaylı açıklamalar beyan döneminde web sayfasında üyelere duyurulmuştur. Mahsup işlemlerinin yapılmasında meslek mensupları müşterinin geriye dönük 3 yıllık beyan ve ödemelerini kontrol etmesi gerekir.Yasaları bilmemek diye bir kavram olmaz.Tüm meslek mensupları kendilerini ve müşterilerini ilgilendiren mevzuatı yakından takip etmesi gerekir.Oda olarak güncel mevzuatı ve uygulamaları web sayfasından yayımlamaktayız. Bundan sonra web sayfamızı izlemenizi öneririz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/2018_yili_icin_GVK_ve_KVK_indirimi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.