Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2019 10:40 (Üye) Soru : Merhaba, A firması B firmasından mal alıyor bunun karşılığında A firması B firmasına kendi AC müşteri senedini ödeme olarak veriyor. Bu süreçte B firması konkordato ilan ediyor. A firmasının B firmasına vermiş olduğu AC müşteri senetleri ödenmiyor ve konkordato süreci olduğu için B firmasını senetleri vermiş olduğu banka ( teminata verilmiş , B firmasının bankaya borcu var) AC senet sahibine icra takibi başlatıyor ve senet sahibi icra dosyası için taksitlendirme yapıyor ve bu taksitleri icra dairesine değil B firmasının ilgili banka hesabına yatırmasını istiyor( çünkü konkordato ilan eden B firmasının bankaya kredi borcu var onlar oradan tahsil ediyor) ve AColan senet sahibide bu hesaba yatırıyor. Benim sormak istediğim iade olarak gelmeyen ödenmemiş senetlerin A firması olarak B firmasına alacak kaydedip AC Firmasına borç kaydetmelimiyim.bundan sonrada AC firması ödeme yaptığında dosya numarası ile AC firmasına alacak B firmasına borç kaydı yapmalımıyım . süreci ne şekilde takip etmek gerekiyor. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim teşekkürler

Cevap : Bahsi geçen konu İİK ve mali konular olup, TTK bakımından değerlendirilmesi hatalı olabileceği ve konunun ilgili bir uzmanla görüşülmesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.