Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.07.2019 17:16 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, Akademik kariyeri olan Psikiyatri doktoru muayenehanede doktorluk hizmeti vermekte aynı zamanda da muayenehanede veya dışarıda kongre salonları gibi mekanlarda tıp öğrencilerine eğitim hizmeti veya seminer gibi hizmetler sunmaktadır. Bu durum da iki faaliyeti de serbest meslek defteri olarak devam edebilir mi? Yoksa eğitim hizmeti için işletme(ticari) defteri mi tutulması gerekir ? Eğitim hizmetleri için keseceği makbuz veya faturada kdv oranı %8 mi olacak? Yoksa %18 mi olacak? Teşekkür ederim.

Cevap : Serbest meslek erbabı olarak iki işi tek defterinde (e SM defteri) sürdürür.Sağlık hizmeti için % 8 Eğitim hizmeti için ise % 18 KDV hesaplanır. Şayet Eğitim; 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmeti için Milli Eğitim Bakanlığından izinli olması halinde % 8 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.