Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2019 16:04 (Üye) Soru : *** 1-İstanbul içinde birden fazla işyerim bulunmakta olup her bir farklı işyerim için farklı işyeri sgk sicil numaram bulunmaktadır. Sayfanızda yabancı işçi İzni için işyeri kaydımı sgk işyeri numarası yazarak gerçekleştirebiliyorum . İşyeri kaydını gerçekleştirip yabancı işçi izni için izin aldığımı varsayalım. Bu işçiyi farklı bir şube de ve o şubenin sgk işyeri numarası altında sgk lı girişini yapıp çalıştırmam da bir engel var mıdır ? Yoksa bütün talepte bulunduğum işçileri , işyeri kaydı yapar iken kullandığım işyeri sicil numarası altında mı sgk girişlerini yapmam gerek ? 2- Yabancı çalıştırma izni verilme kriterlerinden olan beş Türk işçiye bir yabancı işçi çalıştırma hesaplaması yapar iken o işyerine ait farklı sgk işyeri numaralarındaki toplam işçi sayısına göre mi oranlama yapılması gerek . Yoksa her bir sgk işyeri kendi içinde ayrı ayrı mı değerlendirmesi yapılmalı ?

Cevap : 1. o işçi için hangi dosya numarasında izin alınmış ise o dosya altında çalışabilir. 2.SGK dosya bazında ortalama hesaplamaktadır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.