Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2019 15:14 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman , Şirketimize kayıtlı bir aracımızı satıp, yenileme fonuna aktarıp yeni bir araç alımı kararı ortaklar kurulu tarafından alınmıştır. Ancak kayıtlı araç satılmadan yeni araç alınmak durumunda kalındı. Eski araç ise 1 ay sonra satıldı. Bu durumda 549 özel fonlar hesabı işletilip yeni araç alımı bu fondan karşılanabilir mi ? Bizim düşüncemiz yani araç alımı için kasadan fona para aktarıp, araç satışı sonrası fona gelen parayı kasaya geri aktarmaktı. Bu yol doğru mudur ? Şimdiden teşekkürler

Cevap : Fonda bulunan değer Yeni alınacak aracın Amortisman giderinde kullanılır.Aracın satın alınmasında kullanılmaz.Fondaki değer 3 yıl içinde amortisman gideri olarak kullanılmaz ise kara ilave edilir. Yeni aracın amortisman gideri bahsettiğiniz tarihe göre fondan kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.