Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2019 08:57 (Üye) Soru : Merhaba , Servis işletmesi sahibi gelir vergisi mükellefim ticari olarak okul servisi almıştır. Satan kişinin vergi dairesine kayıdı yoktur. Normalde vergi mükellefi olup bize ft kesmesi gerekirdi. Ancak kendisine şuan ulaşamıyoruz. Noter satış kağıdına istinaden (kdv dahil satılmıştır yazıyor) kdv ayırabilirmiyiz ? yada kaydımızı belge düzeni acısından nasıl yapmamız gerekir ? Teşekkür ederim.

Cevap : Ödemediğiniz KDV düşülmez.Noter senetleri matbu olarak hazırlanmış Vergi hukukunda bir anlam taşımayan , başka hukuk dallarında anlam ifade eden belgedir. Noter senedine göre KDV indirilmez KDV ;Fatura ve benzeri belgeler ile ödenmesi halinde indirilir.Bu alış için ayrıca gider pusulası düzenlenecektir.Gider pusulasında KDV ve GV stopajı yapılmaz.Diğer taraftan Ulaşamadığınız satıcıdan noterde nasıl işlem yapılıyor?
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.