Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2019 12:02 (Üye) Soru : turizm taşımacılık işi yapan bir şirketin muhasebecisiyim. Bu şirket aktifinde kayıtlı vip araçlarla (tursap üyesi) belli olmayan güzergahlarda turist taşımacılığı yapmaktadır.Bu hizmeti yaparkende ağırlıklı olarak söförlük hizmetlerini ortaklar yapmaktadır.Kısmı olarakta şigortalı söförlermiz vardır. Son olarak bir turizm firması ile sözleşme olmaksızın sözlü olarak anlaşma karşılığı belli olmayan güzergahlarda turist taşımacılığı yaptık. yapılan iş için fatura kesme aşamasına gelince (işgücü temini hizmetlerinden bahsederek) bize 10/9 oranında KDV tevkifatlı fatura kesin demektedirler. Ancak bizde bu yapılan hizmetin bir işgücü olmadığını öne sürmekteyiz. zira bizim yaptığımız hizmet kendi vip araçlarımızla turist taşıma hizmeti verdik diyoruz. Size sorumuz şudur . Yukarıdaki açıklamalarımız çerçevesinde yaptığımız hizmette kdv tevkifatı varmıdır.Görüşlerinize sunar saygılarımı arz ederim.

Cevap : Sözleşmenizde kiralama işlemi içinde "Taşıt sürücü ile " kiralanmıştır veya benzer bir hüküm varsa KDV tevkifatı yapılır.Aksi durumda iş gücünden bahsedilemez.KDV tevkifatı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.