Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2019 14:03 (Üye) Soru : Merhaba, Yurtdışına yazılım hizmeti veren bir Anonim Şirket Yazılım Hizmet fatutasi kesmek istiyor. Bu fatura ; 1 -KDV'siz kesilecek. 2 -Faturaya ayrıca bir ibare yazılacak mı? Ornek: 3065 sayılı hükümler gereğince....... olarak duzenlenmiştir. gibi. 3 -KDV beyannamesinde istisnalar bolumunde doğrudani hracat olarak mı gösterilecek? 4 - Yüklenilen kdv hesaplanacak mi? 5 - Başka bir yere bildirmek gerekiyor mu? 6 - Tahsilat boyutu nasıl olmalı? DAB duzenlenecek mi? 7 - Baska ne yapmalı? Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap : Hizmet ihracı için düzenlenen Faturada KDV hesaplaması yapılmaz.KDV istisnası uygulanır.Faturanın üzerine her hangi bir şerh yazılmaz.Zaten Fatura adresinden hizmetin Yurt dışına yapıldığı anlaşılır.KDV beyannamesinde Tam istisnalar bölümünde beyan edilir.KDV iadesi alınacak ise Yüklenecek KDV hesaplaması yapılır.Başka bir kuruma bilgi verilmez.Tahsile edilecek hizmet ihraç bedeli için dövizin 180 gün içinde getirilme ve DAP zorunluluğu yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.