Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.08.2019 12:18 (Üye) Soru : sayın üstad;şirketimiz meb bağlı kurs vermektedir beyoğlu m.e.müdürlüğünden sınavlar için memur gelmektedir ve bunlara her sınav için ücret veriyoruz ve parasını beyoğlu m.e.müdürlüğüne gönderiyoruz . bunlara bodro hazırlanıyor g.stopaj ve damga vergisi 018 kod 301 ve 302 muhtasar kodlarıyla ssk muaf olarak bildirim yapıyoruz muhasebe fişini 740 1 işçi ücreti olarakmı yoksa 740 3 99 dışardan alınan hizmet bedeli olarak mı göstermek dah uygundur

Cevap : Milli Eğitim Bakanlığında görev alan eğitimciler girdikleri ders sürelerince aldıklarına maaşa ek olarak sınavlarda gözetmen, yedek gözetmen, salon başkanı gibi görevlerde bulunarak buna ek olarak ücretler almaktadır. Bu ücretler gelir ve damga vergisi ödenerek bordroya alınmalı ve 740 ana hesabın altında 3 99 da giderleştirilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.