Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.08.2019 16:21 (Üye) Soru : Merhaba Sözleşmem olan bir müşterime ; bağımlı olarak çalışan 1 adet SMMM ve 1 adet SMMM Stajyeri tarafından müşteri ile iç denetim sözleşmeleri yazılı olarak yapılmamış olmasına rağmen , firmada iç denetim yapmışlardır. Resmi muhasebeden herhangi bir evrak talep etmeden bu sözde iç denetim ile ilgili : 1) meslek yasasına aykırılık durumu 2) ücretlendirme 3) fatura ya da düzenlenecek evrak yönlerinden yorumlarınızı acil beklemekteyim. Saygılarımla

Cevap : Sözleşmeniz olan firmanın Vergi uygulamaları açısından sorumlusu sizsiniz (VUK Mük.md.227) Müşteriniz bordrosunda kayıtlı çalışanlara (meslek mensubu olup olmamasının önemi yoktur) istediği görevlendirmeyi yapabilir.Ancak onların düzenleyecekleri raporların hukuki geçerliliği yoktur.Resmi makamlara sunulamaz.Muhasebenin resmisi gayri resmisi olmaz.Gayri resmi muhasebe kayıt dışı işlemleri içerir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.